Krótki rys historyczny

Czas na powrót do korzeni i małe przypomnienie, od czego wszystko się zaczęło.

Toruń, dwutysięczny czwarty rok – to właśnie wtedy odbył się pierwszy, rdzennie toruński Ogólnopolski Konkurs Chórów “Arsum Liturgicum”. Został on zorganizowany przez Pomorskie Stowarzyszenie Muzyki Sakralnej. Do dnia dzisiejszego tradycja ta jest kontynuowana przez miasto Gniezno, które gromadzi współzawodniczące ze sobą chóry z całej Polski.

Obecnie, w 2016 roku, Toruń postanawia powrócić do tradycji, którą dawno temu zainicjował i wypromował. Wraz z nadejściem pierwszych dni października tego roku, nasze miasto po brzegi wypełnią dźwięki muzyki sakralnej, zaprezentowane przez amatorskie chóry – zarówno z Polski, jak i zza granicy. A wszystko to w ramach tegorocznego Konkursu Chóralnego . Wśród jury znaleźć będzie można tak znakomite osobistości ze świata muzyki jak na przykład ksiądz profesor Kazimierz Szymonik z Warszawy, profesor Tadeusz Olszewski również z Warszawy bądź profesor Jan Łukaszewski z Gdańska.

Kim jest gospodarz wydarzenia?

Gospodarzem Konkursu i całego Festiwalu jest zespół Schola Cantorum Thorunensis z Torunia, specjalizujący się przede wszystkim w wykonywaniu muzyki sakralnej. Z kolei dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Paweł Głowiński, założyciel i dyrygent Schola Cantorum Thorunensis. Serdecznie zapraszamy wszystkie chóry działające niezawodowo i gorąco zachęcamy do współzawodnictwa o atrakcyjne nagrody.