Najlepsze festiwale to nie największe, ale te, które poza muzyką kryją w sobie coś jeszcze. Tym czymś jest poczucie wspólnoty.

Donauinselfest, Austria

Zwany także “Danuba Island Festival” od miejsca, w którym się odbywa: wyspie na środku Dunaju, w Wiedniu jest największym festiwalem muzycznym na świecie. Train, Macy Gray, Amy Macdonald to tylko niektóre z gwiazd, goszczących na poprzednich edycjach wydarzenia. Podstawowym powodem ogromnej popularności Donauinselfest jest to, że jest darmowy. Organizatorzy Donauinselfest kto zagra oznajmią dopiero w maju, ale w ciągu trzech dni na 11 scenach odbędzie się ponad 2000 występów, czyli ponad 600 godzin muzyki na żywo. Dzięki lokalizacji na wyspie festiwal zapewnia masę atrakcji dla całych rodzin: udostępnia plaże, możliwość kąpieli, przejażdżek łódkami, turniej siatkówki plażowej. Do tradycji należą także pokazy lotniczej grupy akrobatycznej The Flying Bulls.

Liczba odwiedzających: 3 miliony

Gdzie: Wiedeń, Austria

Kiedy: 26-28.06

Zabawne fakty: Spodziewano się od samego początku, że festiwal będzie hitem. Podczas pierwszej edycji, w 1983 roku, organizatorzy szacowali liczbę publiczności na 15 000. Przybyło 160 000 osób.

Mawazine, Maroko

Mawazine, miks różnorodnych działań lokalnych i światowych powstał z inicjatywy osobistego sekretarza króla Maroka w ramach projektu kulturalnego promującego Rabat jako miasto globalne. Rzeczywiście, tygodniowy festiwal muzyczny prezentujący eklektyczną mieszankę stylów uczynił metropolię znaną. Festiwal gromadzi najlepsze nazwiska ze świata muzyki arabskiej, afrykańskiej i międzynarodowej. Kto zagra w edycji 2020? Chodzą słuchy, że gwiazdami będzie między innymi Eminem i Billie Eilish.

Liczba odwiedzających: 2,5 miliona

Gdzie: Rabat, Maroko

Kiedy: 19-27.06.

Fakt: w 2009 roku na terenie festiwalu wydarzyła się tragedia: w wyniku paniki po przewróceniu się ogrodzenia zginęło 11 osób.

Summerfest, Milwaukee, Wisconsin, USA

Summerfest to impreza ludowa. Ten największy festiwal muzyczny w Stanach jest jednocześnie jednym z najtańszych, całodzienny bilet kosztuje 20 USD. W ciągu 11 dni odbywa się tam ponad 800 wydarzeń. W 2016 roku gwiazdą Summerfestu był Paul McCartney, a jubileuszową, 50-tą edycję uświetniły występy między innymi Pink, Bob Dylan i Red Hot Chili Peppers. W Milwaukee można zobaczyć na żywo wykonawców wielu gatunków muzycznych, od alternatywy, rocka, R&B, przez country i pop aż do reggae i indie. Na miejscu znajduje się strefa gastronomiczna z bogatą ofertą i część dla dzieci- The Northwestern Mutual Children’s Theatre & PlayZone z występami żonglerów, magików i grup tanecznych.

Kto zagra na Summerfest dokładnie dowiemy się wkrótce, na razie znani są tylko niektórzy wykonawcy: Justin Bieber, Guns N’Roses, Dave Matthiews Band, Khalid, Sum Hunt, Luke Bryan, Jessie Reyez, Blink-182, Chris Stapleton i Halsey.

Liczba odwiedzających: 800 000

Gdzie: Milwaukee, Wisconsin, USA

Kiedy: 24.06- 28.06; 30.06- 05.07.

Ciekawostki: w noc otwarcia warto zająć dobre miejsce, by podziwiać fajerwerki odbijające się w wodzie.

 

 

Dodaj komentarz