Ensemble Toccante

zespół

Ensemble TOCCANTE powstał wiosną 2016 roku. Jest wynikiem przyjaźni pięciu pasjonatek muzyki dawnej, z których każda ma znaczące doświadczenie i osiągnięcia w dziedzinie profesjonalnej gry na swoim instrumencie.

Zespół wyróżnia się spośród wielu istniejących ansambli tym, że w jego stały skład wchodzi wokalistka – sopran Anna Budzyńska. Na instrumentach solowych grają Olga Musiał – Kurzawska (flet traverso) oraz Katarzyna Kmieciak (skrzypce). Sekcję basso continuo tworzą wiolonczelistka Martyna Jankowska oraz klawesynistka Dagmara Tyrcha. Wszystkie artystki grają na kopiach instrumentów barokowych, które wymagają nie tylko specjalnych umiejętności technicznych, lecz także szerokiej wiedzy muzycznej.

 

Ensemble TOCCANTE, choć jest młodym zespołem, ma już na swoim koncie spore osiągnięcia koncertowe w kraju i za granicą. Plany koncertowe na najbliższe lata obejmują nie tylko występy w Polsce, ale także w różnych krajach Europy (Niemcy, Francja, Holandia, Rumunia), a także Amerykę. Choć jego głównym celem jest wykonawstwo muzyki barokowej, angażuje się także w projekty związane z muzyką współczesną. Ensemble Toccante ma przyjemność być prawykonawcą utworów tworzonych specjalnie dla tego zespołu.

Przez słuchaczy doceniana jest ich szczerość i swoboda, z jaką artystki wykonują różnorodny repertuar oraz widoczna przyjemność, którą sprawia im możliwość wspólnego muzykowania. Ich zaangażowanie i wrażliwość daje niepowtarzalny efekt. Muzyka, tworzona blisko trzysta lat temu, nabiera w ich interpretacji życia i kolorów, które stają się bliskie także współczesnemu słuchaczowi.